O autorze
Iga - coach kariery i trener rozwoju osobistego pracujący dla jednej z największych organizacji w West Yorkshire, akredytowany członek Charted Institute of Personal Development (CIPD), z wykształcenia HRowiec. Chcąc rozwijać się w pisaniu, pragnie przekazać inne spojrzenie na coaching, HR oraz rozwój osobisty. Inne, dlatego że mieszkając w UK od 7 lat jest w stanie obiektywnie porównywać trendy, techniki i mechanizmy powyższych dziedzin w Polsce i zagranicą. Twitter: @igaliziniewicz

Maciek - z wykształcenia i z zamiłowania teolog oraz trener korporacyjny; zawodowo: trener studenckich start-upów i przędsiębiorczości na University of Bradford w West Yorkshire. Dojrzewał w warszawskich środowiskach neo-ewangelikalnych co m.in. nauczyło go miłości do różnorodności wśród ludzi i wrażliwości na ich potrzeby. Zainteresowany przywództwem intuicyjnym. Twitter: @mliziniewicz

Oboje są twórcami i prowadzącymi program "Emerge", który rozwija zdolności przywódcze wśród nastolatków. Z racji miejsca zamieszkania - wielokullturowego Bradford - uwielbiają curry i amerykańskie donaty.

Sposób na rozmowę kwalifikacyjną czyli work hacking

W poprzednich wpisach wspomniałam o różnych rodzajach rozmów kwalifikacyjnych, zaznaczając jednocześnie, że co rozmowa to inny styl zadawanych pytań. Zamiast stresować się potencjalnymi pytaniami rekrutacyjnymi- skupmy się na metodzie, która pomoże nam udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi “sprzedając” w najlepszy sposób nasze umiejętności i doświadczenie.

Metoda Gwiazdy (w języku angielskim - “STAR method”) jest narzędziem najczęściej wykorzystywanym przeze mnie w pracy z klientem indywidualnym. Możesz nie znać pytań, możesz nie wiedzieć czego się spodziewać ze strony pracodawcy, ale znając metodę Gwiazdy twoje odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej będą zawsze zadawalające, jeśli nie doskonałe. Metoda Gwiazdy gwarantuje udaną rozmowę kwalifikacyjną.

“STAR” oparta jest na czterech punktach, które ułatwiają przedstawienie specyficznej sytuacji lub zdarzenia. Metoda ta pomaga sprawdzić pracodawcy, czy masz wymagane doświadczenie i zrozumienie stanowiska, o które się ubiegasz.

Te cztery punkty to: situation (sytuacja), task (zadanie), action (podjęte przez ciebie zadanie), result (rozwiązanie), czyli w skrócie STAR.

Odpowiadając na pytanie rekrutacyjne opisz dokładnie swoja odpowiedź punkt po punkcie, zaczynając od sytuacji:

1. Sytuacja- sytuacja w jakiej się znajdowałeś; kiedy to było, jakie pełniłeś wtedy stanowisko, jakie były twoje odpowiedzialności. Pamiętaj by odpowiadać szczegóły, nie posługuj się ogólnikami.

2. Zadanie- Co musiałeś osiągnąć?

3. Akcja- opowiedz o decyzjach jakie podjąłeś by uporać się z opisywaną przez ciebie sytuacją, skup się na twoich decyzjach, nie skupiaj na ludziach wokół ciebie. Pamiętaj - sprzedajesz swoje umiejętności i doświadczenie.

4. Rozwiązanie- Opowiedz, jak sytuacja się zakończyła, nie unikaj podkreślania swoich osiągnięć!
Pamiętaj by użyć wszystkich czterech punktów, bądź konkretny i nie obawiaj się mówienia o sobie.A oto przykład odpowiedzi z użyciem metody Gwiazdy, pamiętaj, że jest to tylko przykładowy szkic. W realnym życiu warto dodać więcej szczegółów takich jak: nazwa gazety, opis innowacyjnych pomysłów itp.

Przykładowe pytanie rekrutacyjne: Kiedy i jak poradziłeś/łaś sobie ze stresującą sytuacją zawodową?

Sytuacja: Byłem odpowiedzialny za promocję miesięcznika studenckiego; ostatni raport wykazał, że sprzedaż gazety stanowczo spadła.

Zadanie: Moim zadaniem było stworzenie nowej kampanii marketingowej, która pomogłaby podnieść sprzedaż gazety.

Akcja: W przeciągu następnych sześciu miesięcy udało mi się wraz z moimi pracownikami opracować nowa kampanię marketingową opartą na innowacyjnych pomysłach. Podczas tego procesu zarządzałem 5 osobami.

Rozwiązanie: Sprzedaż gazety znacząco wzrosła, pod koniec roku finansowego okazało się, że sprzedaż wzrosła aż o 25 %.

Na zakończenie kilka dodatkowych rad pomocnych w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz pytań kwalifikacyjnych, które pomogę poćwiczyć metodę Gwiazdy:

• Zastanów się i przygotuj listę sytuacji i zdarzeń, które możesz wykorzystać w swoich odpowiedziach,
• Upewnij się, że wybrane przykłady maja sens- maja początek i koniec,
• Pamiętaj, że opowiadane przez ciebie sytuacje mają zakończenie pokazujące cię tylko w dobrym świetle,
• Bądź szczery,
• Bądż konkretny,nie powtarzaj wybranych prze siebie przykładów wielokrotnie.

Oto kilka przykładowych pytań, które pomogą ci poćwiczyć metodę Gwiazdy:

Opisz sytuację, w której udało ci się przekonać kogoś do swoich racji?
Opisz stresującą sytuację, w której kiedyś się znalazłeś, która udowodni twoje umiejętności zarządzania stresem?
Podaj przykład kiedy postanowiłeś osiągnąć wytyczony przez siebie cel i go osiągnąłeś?


Powodzenia!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...